MYROLE RTM1- Featured GrASS on 25 Jan 2011, 330pm

GrASS's Product Video

For more information on our products please visit our product site: CLICK HERE

We Need YOUR HELP

Dear Friends,

We here at GrASS need your help to help us gather the below mentioned items to help us raise funds for our shelter and other independent pet rescuers.

The items are:

Scrap Paper
Old Newspapers
Old Magazines
Unwanted uncooked/raw Acidic Fruits ( Oranges, pineapples, lime,lemons)
Unwanted uncooked/raw fruits
Unwanted uncooked/raw Vegetables
Brown Sugar
Rice Bran
Red Earth
Glass Jars/Plastic containers with lids
Cardboard boxes (any other cardboard materials)
Aluminium Cans
Expired Food Products

For more ways on how or what items you can donate to help please visit HERE


Thursday, August 26, 2010

GrASS Land Funds Upate

To Our Wonderful Supporters,

We have currently received a total of MYR 1581.89. These funds are kept in our bank account and will not be touched until we have reached our goal.

We thank you for all your support & we keep praying and hoping for more donations to pour in.

Why we need land so urgently?

Because we want to stop the stray dogs and cats from being abused by evil people.

What they do to strays?
Beat them up, torture them, butcher them, shoot them with rubber bullets to kill them after catching them in an inhumane manner.

Now, we want to have a center not only to help the domesticated stray animals but also the wildlife as there are plans to build a second animal testing facility in Malacca, Malaysia.

The first one was found in Bukit Mertajam, Malaysia but has yet to be exposed.

Please refer to the star online: (one of Malaysia's local newspaper)

Main search list

Just by contributing a dollar, you are changing the world even with the slightest impact.

GrASS requires Land & Building Funds

As of June 2010, GrASS is now about 1.5 years old. GrASS is currently aiming to raise funds to acquire land on the mainland of Penang, Malaysia as land on the island itself is scarce & very costly. With this in mind, GrASS has decided to bring together a few other animal shelters & independent pet rescuers whom have the same goal in mind to make it all come true.

Because we do not have land, we are limited to the number of strays we are able to take in. Our shelters are fosterers, rental of boarding facilities from pet shops/ pet care centers and our own homes.

We have successfully re-homed about 30 dogs & cats in total so far and have about 15 more in hand which we hope will get a home real soon. Where possible, we adopt as many as we can and care for them to provide them a great life in a home with loving families.

Here are the details regarding the land required:

Land size: 4 acres
Price: Approximately Malaysian Ringgit (MYR) 6.00 per square feet
Sum: Approximately MYR 1.05 million

Building funds are estimated to reach about MYR 5 million which we hope to include, utilities connections (water, sewage, drainage, piping, communication lines, electrical connections etc), shelter areas for animals brought in, animal hospital/clinic,workers hostel, shelter necessity storage facility etc.

Upon turning 2 years old, GrASS would seek help through applying for a few of the RSPCA Sponsorship Programmes that have been listed on their site one at a time until each goal has been accomplished where it is needed the most.

For those who would like to drop us any queries or become sponsors please do contact us:

Our E-mail: grass.pg@gmail.com & our website address is: http://www.grasspg.blogspot.com

We are also available on facebook -
http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Green-Animal-Shelter-Sanctuary-GrASS/100857366624655

Our snail mail:
P.O. BOX 10,
JALAN BATU FERRINGGHI,
11100 BATU FERRINGGHI,
PENANG, MALAYSIA.

Our Banking Details
Bank Name: CIMB
Branch: Fettes Park, Penang, Malaysia
Account Name: Penang Green Animal Shelter and Sanctuary
Account Number: 0712-0013392-52-6

Friday, August 13, 2010

MDDB- MCCP: LAUNCH OF CAT CHAPTER - PLEASE FORWARD TO A MANY PEOPLE AS POSSIBLE

Community Development and Integration Initiative (CDII) will its feline welfare project this Sunday, Aug 15 at the Summit Subang Jaya from 11.00am to 7.00pm. Named Malaysian Cats Care Project (MCCP) this feline chapter will do for cats what Malaysian Dogs Deserve Better (MDDB) does for dogs. Renowned footwear company Crocs has partnered with MCCP until Dec on this project and their sponsorship also includes gifts for adopters and donors. Although the partnership only begins in Sept, Crocs representatives will be there this Sunday to officially seal the agreement. There will also be a charity food sale by the Lioness Club of Subang Jaya to raise funds for both MDDB and MCCP. Besides this there visitors would also be entertained with some music and dance routines. There will also be hordes of cats, kittens, puppies and dogs for adoption at the event

Please come and visit us to adopts the cats and dogs as well as enjoy the spread by the Lioness Club. See you there. Details: 019-3576477, 0123739007.

 Visit http://malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/

Friday, August 6, 2010

New Product: Cheesy Bites For Dogs

Price: MYR 17.50 per pack  of 350 grams /
          MYR 50.00 per kilo (kg)

Chew-a-bility Rate: Semi Soft

New Product: Oatmeal Cookies For Dogs

Price: MYR 15.00 per pack of 300 grams /
MYR 50.00 per kilo (kg)

Chew-a-bility Rate: Semi Soft

New Product: Peanut Butter Delights Dog Biscuits

Price: MYR 25.00 per pack of 500 grams /
MYR 50.00 per kilo (kg)

Chew-a-bility Rate: Semi Soft

Thursday, August 5, 2010

New Product: Milk Dog Biscuits

Price: MYR 15.00 per pack of 300 grams / MYR 50.00 per kilo (kg)

Chew-a-bility Rate: Hard

News: Guinness Record on BN Stray Dogs...



MALAYSIA SELALU BOLEH !!!

 

 


True or not? Believable, we are in Malaysia Boleh land.

 

If this is true, where do you think the RM700,000 goes into??

Subject:
Guinness Record on Stray Dogs: BN Govt pay contractors RM700,000 in Sepang to catch 20,000 stray dogs a month = 666 dogs/day = 1 dog per MINUTE  

 

Will the MACC - Mana Ada Corruption Commission men investigate?
Maybe that Salak Tinggi MP should ask this question in Parliament.

After all the billions talk in PKFZ, nobody would notice a twenty thousand dog figure worth RM700K reported in The Star on page 7 of Star Metro on Apr 1.  

Now PKFZ has been conveniently shelved when billions of Ringgit disappeared into several pockets! The Government think the rakyat are just fools and time will make them forget about this massive corruption scandal! 
 

Too Efficient Lah!!! Dog Day Afternoon.... (way to go for Productivity improvement)

As we are striving to improve our incomes and productivity via The NEM to replace NEP, somebody somewhere is already leading us in productivity improvement. On page M7 of The Star's Metro today, there was apparently 20,000 stray dogs caught in ONE MONTH just under the Sepang Municipal Council jurisdiction. It seems that most of the strays were rounded up in Bandar Baru Salak Tinggi.

Two contractors were assigned to do the job. The key is that RM35 was paid for each stray rounded up. So we are talking about RM700,000 here... 20,000 dogs divided by 30 days is 666 dogs a day (the number must be sheer coincidence). I assume you work 12 hours a day, which meant that you must round up 55 dogs an hour, or almost 1 dog a minute.

One dog a minute! Even if you employ 10 people I doubt very much you can get one dog a minute, mind you, you still have to chase, round up, corner, leash them, and then haul them into the van - how the hell you do one dog a minute??

We should remember that these strays caught will have to be certified by an officer from the Sepang council's environmental health department as well, and we haven't even talked about where they were placed or how were they being treated or euthanised? I would love to see a compound with 20,000 strays because if you do it up a bit, it could be a wonderful theme park/zoo - forget Legoland or Universal Studios.

Then I will have to question, does the municipality of Sepang has even 20,000 strays... or is it another redrawing of election district borders? Another thing is, does the municipality of Sepang has even 20,000 living human beings?? Or is Sepang like New Zealand where they have more sheep than humans living there. Then I think we should try for the Guinness Book of World Records as the only bloody place on earth with more dogs than humans!! Malaysia Boleh!!!

I shudder to think if the 20,000 figure is one month one off only or has been going on for a few months - if its the latter, then the case is pretty ridiculous, its like the RM2,000 hammer.
Don't you think that we have had enough of these corruption nonsense?

I think the BN Govt has run out of ideas for corruption! Maybe next time, they'll pay RM10.00 for each cockroach or each ant!!!

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



MDDB: ADOPTION DRIVE - PLEASE FORWARD


ROCKY
MALAYSIAN DOGS DESERVE BETTER will host its monthly adoption drive at the Summit Subang Jaya on Sunday, July 8. A large number of rescued puppies would be put-up for adoption this time around as well. Rocky, who was rescued by Eugene would also be there at the drive. Eugene is desperately looking for a family that would take Rocky in. Rocky was rescued after he was run over by a motorcycle several months ago. One of Rocky's front paw has some permanent damage but the 9-month old puppy is not debilitated by it. We have also some very cute puppies with us. Those wanting to donate rice, dry and canned cat, dog, puppy and kitten food, old newspapers, cages, detergent, bleach, dog and cat shampoo as well as towels can drop them off at the adoption drive. Details call 019-3576477 or 012-3739007.


[Penang] Dog For Adoption: Piky- for rehoming to a good home

Piky is a healthy, good-looking, spayed female dog with good temperament.
 
Dog's Name: Piky
Breed: Cross between Husky and Pit Bull
Birth Date: Nov 2008
Sex: Female
Colour: Grey
Date spayed: 11th Dec 2009
Place spayed: Pejabat Veterinary, Pulau Pinang
Comment: Very active, playful and smart. Highly trainable.
Reason To Give Away: Owner's age is already 67 years and physically not fit to handle and to cope with its growing-up size. It is a pity if Piky cannot come under a better master than myself, it cannot achieve its optimum performance.

Friday, July 30, 2010

New Product: Pup Cakes

Small -> 4pcs @ MYR 10.00
Medium -> 4pcs @ MYR 12.00
Large -> 4pcs @ MYR 15.00

New Product: Sweet Potato Cupcakes For Diabetic Dogs

  • Small -> 4pcs @ MYR 10.00
  • Medium -> 4pcs @ MYR 12.00
  • Large -> 4pcs @ MYR 15.00

New Product: Sweet Potato Dog Chew For Vegetarian Dogs

Price: MYR 8.00 per kilo (kg)

Tuesday, July 27, 2010

New Product: Pumpkin Pie Dog Biscuits


Price: MYR 5.00 per pack / MYR 40.00 per kilo (kg)

Sunday, July 25, 2010

{Templer Park - Kuala Lumpur} LOST DOG-SCARPPY

i've lost a shih tzu just today at templer park housing area.
i believe he has been stolen because he doesn't stray away from the house and will always come back.

please contact me if there's any news
0193368888 / 0172403677 / 0172403577

i really need all the help i can get.

details : he's 5 years old. bigger than an average shih tzu. he has a black string around his neck. he weighs about 11kgs. he responds to the name of SCARPPY.

there will be a reward of RM 2,000 if the dog is found. The way to identify him is to check his testicles. his has be castrated (no testicles).



Saturday, July 24, 2010

{Penang} LOST DOG-Dolly

Default Pomeranian Missing in Penang! [female,3 years old,orange coat]

Dog Missing!

Pure Breed Pomeranian wandered off on 12th of July 2010 around 2pm while gate is open.
Lost around Ivory Plaza, Bukit Gambier, Gelugor, Penang.

Name : Dolly

Type of dog : Pomeranian

Gender: Female

Age : 3 years old



Microchip: 900012000105052

[IMG][/IMG]


[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Has Orange color thick coat, has the left eye smaller than the right eye due to an accident.
Has the tail set low and keep on go round and round when get nervous and kick her back leg all the time.
Always close her eyes when relax. Very chubby girl.

Responses to the name 'Dolly' or 'Dolly girl' if anyone calls it. Doesn't bite. Very friendly.

Because of the accident, eyesight isn't good and a little white wound could be found at the left eye.
Please take care of it if found and remember to let it drink water first.
Reward of RM1000 would be given as a token of appreciation if found.
HELP DOLLY FIND HER WAY BACK HOME! THANKS SO MUCH..!!!
PS: Pls help pass this message around Malaysia.

Call 012-4103386 Ms. Chin if found or spotted. E-mail to prowaynepom@hotmail.com is also allowed. Thank You.

[Penang} LOST dog - Kosky

From: Jenny Lee
Sent: Monday, July 19, 2010 3:28 PM
Subject: Missing dog named Kosky

Dear Sir/Mdm,

I lost my precious dog named Kosky 10 days ago (night of 9th July) in Island Glades, Penang.

He is vey gentle, friendly and lovelable and is 5 years 8 months now.
 
Until this day I am still hopeful and I daily search all over for him.
 
Attached are pictures of him.  If you do come across him please call me (019-5429862).

Thanks so much.

Best regards,

--
Jenny


Mongrel Dog For Adoption - 1 Year, Jake from Bangsar, Kuala Lumpur - PetFinder.my

Mongrel Dog For Adoption - 1 Year, Jake from Bangsar, Kuala Lumpur - PetFinder.my

Jake - Mongrel Dog
Jake
For Adoption
Posted: 2010-07-22
Updated: 2010-07-23

Type:Dog
Breed:Mongrel
Gender:Male
Rescuer:


dobby
Age:1 Year
Color:Black, Brown
Size at Maturity:Medium
Hair Length:Medium
Vaccinated:No
Dewormed:Yes
Spayed/Neutered:No
Health Condition:Healthy
Location:Bangsar, Kuala Lumpur
Adoption Fee:Free
If you wish to adopt this pet, please contact flora pragasam via the methods below.
Phone Number012-2029750EmailSend Email




About the Pet

Jake turned up at my taman one day - skinny & starving. He now lives near a security guard post in Taman Saujana. The nearby residents take turns to feed & bath him. Jake is looking for a family to live with. He loves to play & he loves to eat.

Thursday, July 22, 2010

EVENT LINE UP FOR: Pet Festival 2010 at Penang Times Square

24 July 2010 (Saturday)

1pm- 8pm Pet Exhibition

1pm Dog Grooming and Styling Demonstration

3pm Animal Welfare Awareness Talk- "Pet-Owner Responsibility"

3.30m Dog Obedience Demonstration

4pm Break

4.15m Dog Tricks

4.45m Pet Fancy Dress Contest

5.30pm Performance by PAAPP- Part I

6pm Talk by SPCA "Know Your SPCA"

6.30pm Performance by PAAPP- Part II

6.30pm-7.30pm Horse Riding

8pm End

------------------------------------------------------------------------------------------
-----

Sunday, 25 July 2010

1pm- 8pm Pet Exhibition

1pm Dog Grooming and Styling Demonstration

2pm Pet Drawing Competition by SPCA

3pm Animal Welfare Awareness Talk- "Pet Behavior Consultation"

3.30pm Dog Mini Agility Demonstration

4pm My Dear Pet Photo Contest

5pm Prize Presentation for Pet Drawing Competition

5.30pm Performance by PAAPP- Part I

6pm Pet Game- Pet- Owner Giant Snake & Ladder

6.30pm-7.30pm Horseback Riding

7pm Performance by PAAPP- Part II

8pm End

Wednesday, July 21, 2010

[NEW] Dog Treatst: Cheesy Flax Squares!

Price: MYR 5.00 per pack / MYR 40.00 per kilo (kg)

Monday, July 19, 2010

Re: GrASS Will Be At Penang Time Square This Weekend

Dear Friends,

We'll be @ Penang Time Square Pet Carnival on 24th-25th July 2010 (Sat & Sun) from ~130pm to 5pm, for those who'd like to make donations, have items to donate for our recycling drive, purchase GrASS T-Shirts, Dog Magnets do come by!

To those who'd like to purchase treats, we're taking orders now. All you need to do is go to our pick up point at Time Square this weekend!

(Last day for orders until 5pm Wed 21 July 2010).

We hope you have a great time at the carnival~!


Please consider the environment before printing this email


Thank you.



Kind Regards,
GrASS
grass.pg@gmail.com
http://grasspg.blogspot.com

Saturday, July 17, 2010

EVENT: Pet Festival 2010 at Penang Times Square


Dear Friends,

We are pleased to inform that Penang Times Square will be organizing Pet Festival 2010 at Chin Ho Plaza, Penang Times Square on 24 & 25 July 2010. Please find enclosed herewith are the contest forms for your reference. We welcome you to bring along your lovely pets to our event. Fantastic prizes up to RM5,000 are waiting for you!

Please feel free to contact us should you need more information.

 

Thank you. See you there~

 

Best Regards,

Amanda Ho

Marketing & Promotions Department

 

 'A whole new shopping experience!'

Penang Times Square

77-4B-1, Times Square P.Pinang

10150 Penang, Malaysia

Tel : (604) 210 9020  ext.121    Fax: (604) 210 9021 www.penangtimessquare.com







SOS For the Seberang Prai SPCA!!!

Dear Friends,

The Seberang Prai SPCA is sending out an SOS!!!

They will be evicted from their rented premise as the owner is taking back the land. Now they are facing a very big dilemma of getting another place to rent with such short notice & insufficient funds.

Please lend them your support and help.

They need all the help they can get.

We here at GrASS are working on something to help them as well.

Thank you.

Tuesday, July 13, 2010

MDDB: HELP


SOS

1) WE need volunteers to help us catch five stray puppies in Subang Jaya. These puppies are about four months old and are quite frisky. They live on an open piece of land and are exposed to rain and shine. Our friend Rena visited the spot last week and says it broke her heart to see them huddled together in the rain. Four are female and its dangerous to allow them to remain there as they must be spayed. Please help us catch them. We are trying to arrange a rescue mission this weekend. Write to us with your contact details - malaysiandogsdeservebetter@gmail.com

--
Woof

Thursday, July 8, 2010

MDDB: ADOPTION DRIVE - PLEASE FORWARD TO AS MANY PEOPLE AS POSSIBLE


http://malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/

Wednesday, July 7, 2010

ADOPTION DRIVE

Malaysian Dogs Deserve Better will hold its monthly adoption drive this Sunday July 11 at the Summit Subang Jaya from 11.00am to 7.00pm. This time around there will be a large number of puppies due to the many rescues carried out last month. We will also be bringing some adult dogs over. We are also in urgent need of puppy food and hope well-wishers will provide us with some. MDDB needs dry and canned puppy and dog food, dry and canned cat food, dry and canned cat and kitten food, rice, old newspapers, dog and cat shampoo, old towels and bleech. We also welcome cages and carriers.

http://thestar.com.my/metro/story.asp?file=/2010/7/8/central/6615632&sec=central

Thursday July 8, 2010
How much is the doggy?

HEROINE the puppy was seen loitering around the guardhouse of a gated community in Puchong by a resident two weeks ago.
Fearing that the little puppy might be crushed by moving vehicles, the woman rescued the puppy and handed it over to canine welfare project Malaysian Dogs Deserve Better (MDDB).
MDDB dewormed and treated Heroine and put her up for adoption.
"Heroine was a very lucky puppy as she was adopted on the same day she was put up for adoption by a family living in Petaling Jaya," said MDDB adoption coordinator Christine Lai.
She said MDDB worked hard to ensure that all their rescued puppies and dogs found good homes like Heroine.


Adopt me: Little Heroine sleeping in her basket

"That's why we hold our monthly adoption drive. It is also to make space for other homeless puppies and dogs rescued," she added.
This month MDDB's adoption drive will be held at the Summit Subang Jaya on Sunday.
"We will be located at the Summit entrance from 11am to 7pm with over 20 dogs and puppies," said Lai.
She said a family of seven short-legged puppies rescued by MDDB would be among the batch of puppies put up for adoption.
The monthly drive is also to raise funds, food and other necessities to care for the rescued dogs and puppies.
"We depend on public donations to feed our rescued canines as well as pay our veterinary bills," she said. She also said that MDDB's feline chapter, Malaysian Cats Care Project (MCCP) would take off in August.
"We have been rescuing cats and kittens as well and it is time we started a separate platform for them," she said.
She said MCCP also needed food for the rescued felines.
"We need dry and canned food for dogs and cats, old newspapers, pet shampoo, old towels, rice, cages, detergent and bleach," said Lai.
For details, call 019-357 6477 or 012-373 9007. Visit http://www.malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/ or e-mail malaysiandogsdeservebetter@gmail.com


Monday, July 5, 2010

MDDB: HELP NEEDED - PLEASE FORWARD


http://www.malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/

 

Friday, July 2, 2010

HELP!!!!

HELP!
NEED YOUR SUPPORT.

Dear people,
we are in dire need of help as dogs and puppies have been literally raining on us the past month and we are strapped for cash. There have been several rescues of accident victims, the latest being Friday evening. (We will post pics of this dog later.) Last week also saw us picking up a neglected dog that the owner had wanted to abandon - luckily his mother had alerted us. Mother dogs and new born puppies have also been picked-up the last fortnight and we currently have with us four sets of mums with newborns. The puppies with these mums come up to 27 babies. In addition to this , we have our bigger pups which suffer from demodax and mange. http://malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/2010/06/help-needed.html
We are appealing for your help. Please help us to help them.

Cheques in favour of:

Community Development and Integration Initiative Bhd (654290-T)

and mail it to:

c/o No 48, Jalan Jeriji U8/75C, Bukit Jelutong, 40150, Shah Alam, Selangor.

Or bank into:

Community Development and Integration Initiative Bhd

Public Bank Account Number: 3151793708.


Details: 019-3576477, 012-3739007, 017-2081844

http://thestar.com.my/metro/story.asp?file=/2010/7/3/central/6582617&sec=central

Saturday July 3, 2010
Funds needed for rescued dogs

THE director of a non-governmental organisation is appealing for public help to fund a canine welfare project initiated by her organisation called Community Development and Integration Initiative (CDII).

Firoza Burhanudeen said CDII's Malaysian Dogs Deserve Better (MDDB) canine welfare project was in dire need of funds to treat, foster and rehome the dogs and puppies rescued regularly.

"The number is increasing by the day and our expenses are also escalating," said Firoza.

"Normally, we rescue the mothers as well and neuter them before finding them a home or sending them to live on farms.

"As the mothers are strays, most of the time the puppies are weak and need a lot of care and nutrition before they are ready for adoption,'' said Firoza.

She said MDDB also funded independent rescuers to neuter as well as treat dogs and puppies rescued by them.

"We also take care of puppies and dogs which are rescued from the pound and these usually cost us a lot of money in veterinary care as they usually come infected with either distemper or parvo or both which they get from the pounds,'' said Firoza.

She said caring for dogs and puppies infected with distemper and parvo was expensive as it involved a lot of supplementary care.

According to Firoza, MDDB is also caring for eight older puppies with severe skin problems in its half-way home.

"This usually involves at least six months treatment before they are put up for adoption,'' she added.

Firoza added that MDDB's rescue and advocacy could only continue with public support.

"We need funds urgently as we do not receive any corporate or permanent funding as not many perceive animal welfare as something important,'' she added.

Firoza is appealing to Malaysians to come forward to help MDDB in its quest to help the strays.

"Help us help these unfortunate dogs and puppies.

"We are in dire need of your help as we are in the red due to escalating expenses which includes the monthly rental and utilities for our half-way home,'' she added.

Those wanting to help MDDB can visit http://www.malaysiandogsdeservebetter.blogspot.com/ or write to malaysiandogsdeservebetter@gmail.com or call 019-357 6477, 012-373 9007 for details.

Friday, July 2, 2010

GrASS: Land Funding Needed

Green Animal Shelter & Sanctuary, Penang, is currently raising funds to acquire land in order to build a proper shelter . Please help by donating to us through ChipIn (for paypal users):

http://grasspg.chipin.com/acquire-land-for-animal-shelter-in-penang

For Cash (please use direct banking or the cash deposit machine):
Our Banking Details
Bank Name: CIMB
Branch: Fettes Park, Penang, Malaysia
Account Name: Penang Green Animal Shelter and Sanctuary
Account Number: 0712-0013392-52-6

For Cheques (Made out to: Penang Green Animal Shelter And Sanctuary)
Our snail mail:
P.O. BOX 10,
JALAN BATU FERRINGGHI,
11100 BATU FERRINGGHI,
PENANG, MALAYSIA.

Your help is very much appreciated!

Thank you.


Please consider the environment before printing this email


Thank you.



Kind Regards,
GrASS
grass.pg@gmail.com
http://grasspg.blogspot.com